Antonov An-124-100 (UR‑82073) ukrajinské společností Antonov Airlines přeletěl dne 11. července 2025 v časných ranních hodinách na cestě na letiště Leipzig/Halle (LEJ) nad Kyjevem. Jednalo se o evakuační let ADB9154.
Od 24. února 2022 jsou ve vzdušném prostoru Ukrajiny prováděny výlučně vojenské lety a zvláštní humanitární lety, které probíhají pod přísnou kontrolou.
Letoun UR‑82073 zastihla válka v opravárenském závodě na letišti Svjatošino, které patří k výrobnímu závodu Antonov. Letiště nebylo dotčeno válkou.
Po útoku na Hostomel v roce 2022 přesunuly Antonov Airlines svou provozní základnu do Lipska na letiště Leipzig/Halle, kde bázuje všech pět letadel An‑124‑100. Tyto letouny nadále podporují globální logistiku a strategické přepravní mise.
Svjatošino bylo původně hlavním kyjevským letištěm, které hrálo důležitou roli během druhé světové války.
Účel letu z Kyjeva zůstává nepotvrzený a společnost Antonov Ai...
Více
Každý rok začíná vojenská přehlídka ke Dni státnosti Francie (Den Bastily) velkolepou leteckou ukázkou nad Champs-Élysées. Letos 14. července je zajištěna účast 65 letadel a 28 vrtulníků, ke kterým se připojí několik dronů.
Mezi hlaví body patří účast tankovacího Boeingu KC-135. Pro KC-135 se jedná o jeden z posledních letů před vyřazením. Kromě francouzského letectva se slavnostní ukázky účastní letadla z Německa, Švýcarska, Španělska, Itálie a Velké Británie.
Přelet letadel je načasován na 10:25, vrtulníky budou následovat v 11:22.
Přelet zahájí osm Alphajetů display teamu Patrouille de France. Následně poletí E-3F AWACS, 2x Rafale C, Rafale B, Typhoon německé Luftwaffe, švýcarský F/A-18, španělský Typhoon, britský Typhoon a 2x Mirage 2000-5.
Síly jaderného odstrašení budou reprezentovat KC-135 a 4x Rafale B.
Skupinu vzdušné nadvlády A330 MRTT, 2x Mirage 2000 D, Rafale C a Rafale B.
Skupinu inovací představí A400M...
Více
- 12.07.2025 15:18
- Letecké nehody
Indický úřad pro vyšetřování leteckých nehod (The Aircraft Accident Investigation Bureau, AAIB) zveřejnil předběžnou vyšetřovací zprávu o katastrofě letu Air India 171. Zpráva potvrzuje, že oba ovladače přívodu paliva k motorům byly bezprostředně po vzletu přepnuty do polohy „CUTOFF“. Zastavení přívodu paliva vedlo k následné ztrátě tahu obou motorů. Žádné mechanické závady letadla nebyly zjištěny. Vyšetřovatelé se proto zaměřují na postupy posádky.
Ke katastrofě Boeingu 787-8 Dreamliner (VT-ANB) letícího na trase z Ahmedabádu (AMD) do Londýna (Gatwick, LGW) došlo krátce po startu dne 12. června 2025. Při katastrofě zahynulo 241 lidí na palubě a dalších 19 osob na zemi. Katastrofu přežil jediný cestující. Piloti krátce po vzletu vyhlásili nouzi.
K vyšetřování katastrofy se podle standardních postupů připojili experti amerického úřadu pro bezpečnost dopravy NTSB a britský úřad AAIB.
Víme, co se stalo
V 08:07 UTC (13:07...
Více
Dopravce Air Arabia otevře linku z Prahy do Spojených arabských emirátů. Nová linka bude přistávat na letišti v Šardžá, které je hlavním uzlem arabského dopravce. Air Arabia bude spoj provozovat denně od 20. prosince 2025. Odlet z Prahy bude ve 12:45. Dopravce cílí i na ruskou klientelu, z Šardžá provozuje lety do pěti ruských měst a na svůj web v ruské mutaci umístil i reklamu na Prahu. Paradoxně ČR neumožňuje vstup na území ČR / schengenského prostoru na svých vnějších hranicích (tj. na mezinárodních letištích v ČR) občanům Ruska, kteří jsou držiteli schengenského víza za účelem turistiky, sportu nebo kultury.
Air Arabia je nízkonákladový letecký dopravce se sídlem ve Spojených arabských emirátech, který zahájil provoz v roce 2003. Flotila Air Arabia se sestává z letadel rodiny Airbus A320 (41x A320ceo, 3x A321ceo a 6x A321neo). Dopravce má osm dceřiných dopravců – Air Arabia Abu Dhabi, Air Arabia Egypt, Air...
Více
Americký tankovací letoun KC-46A Pegasus ztratil 8. července 2025 během cvičné mise své tankovací ráhno (boom), když doplňoval palivo formaci letounů F-22 Raptor u východního pobřeží USA. Jde již o druhý publikovaný případ ztráty „boomu“ u KC-46 a o další položku na dlouhém seznamu defektů tankovacího letadla.
Letoun letící pod volacím znakem FELL 81 patří k 22. tankovací peruti na základně McConnell Air Force Base. Letoun letěl u pobřeží Virginie, když došlo odtržení boomu, a to při kontaktu s jedním z F-22. Posádka vyhlásila nouzi. Audio záznam komunikace zachycený LiveATC.net je zde.
Letouny F-22 se bezpečně vrátily na základnu Joint Base Langley-Eustis, KC-46 byl odkloněn na Seymour Johnson AFB v Severní Karolíně. (Foto: Wright-Petterson AFB, Breaking Defense, Dobbince ARB, planes.cz)
Více
Společnost Virgin Atlantic oznámila 8. července 2025 plány na transformaci svých dálkových letů. Generální ředitel Shai Weiss představil obnovení klíčových salónků, modernizaci prémiových kabin a zejména zavedení bezplatného přístupu k internetu prostřednictvím sítě Starlink, a to pro všechny cestující do roku 2027.
Toto zlepšení prostředí pro zákazníky bude pravděpodobně nejrozsáhlejším restartem nabídky aerolinky od jejího vzniku v roce 1984, tedy před 41 lety. Virgin Atlantic uvedly: „Od roku 1984 se Virgin Atlantic posunuly z pozice vyzyvatele mezi přední prémiové dálkové aerolinie. Společnost nadále zlepšuje personalizované prostředí pro své zákazníky v oblasti cestování, pohostinství a zábavy, přičemž klíčovou roli hrají naše výjimečné posádky. Naším cílem je stát se nejoblíbenější cestovní společností.“
Modernizace služeb zahrnuje cestování, zábavu a občerstvení. V každé z těchto kategorií jsou klí...
Více
Společnost Israir Group ukončila dlouhodobá jednání o převzetí letecké společnosti Smartwings. Zájem Israiru o Smartwings se objevil v roce 2022, poté co byla izraelská dovolenková aerolinka prodána investiční společnosti. Za Smartwings nabídly v přepočtu okolo 1,1 miliardy korun.
Přestože si Israir svůj zájem o českého dopravce udržoval, jednání byla vleklá a termíny pro uzavření dohody byly opakovaně prodlužovány. Loni Israir ukončil rozhovory s velkým čínským akcionářem Smartwings, skupinou CITIC, a to s odvoláním na nejistotu na Blízkém východě.
Následně české akcionářské skupiny převzaly podíl Rainbow Wisdom Investment státní skupiny CITIC. Ve zjednodušené akcionářské struktuře pak jednání s Israirem obnovily.
Izrair uvádí, že dne 25. června akcionáři oznámili „změnu podmínek transakce“ a záměr dokončit ji do konce letošního roku.
„Po přezkoumání aktualizovaných podmínek transakce… představenst...
Více
Airbus A340-600 (D-AIHZ) společnosti Lufthansa byl v sobotu na Loganově letišti v Bostonu poškozen vysokozdvižným vozíkem. Zpáteční let plánovaný 5. července byl proto zrušen a letadlo podstoupilo provizorní opravu trupu. Definitivní opravu si Lufthansa zajistí ve svých vlastních opravárenských kapacitách ve Frankfurtu. Provizorní oprava si však vynutila přelet letadla v režimu nepřetlakovaného transatlantického přeletu s volacím znakem LH9911.
Cesta letadla se tím prodloužila na 10 hodin a 30 minut, přičemž přelet probíhal ve výšce 10 000 stop (tj. asi 3 km). Obvykle cesta trvá asi 6 hodin a 30 minut. (Foto: Flightradar24, One Mile at a Time, planes.cz)
Více
Airbus v červnu dodal 63 komerčních letadel 35 zákazníkům, čímž celkové dodávky za pololetí dosáhly 306 letadel. To představuje 5,56% pokles proti dodávkám stejného období loňského roku. Boeing naproti tomu zvýšil meziročně dodávky o 15 % na 280 letadel. Airbus si tak udržel postavení největšího světového dodavatele komerčních letadel. Do splnění letošního plánu „okolo 820 letadel“ zbývá Airbusu dodat 514 letadel, tj. v průměru 85 letadel/měsíc.
Největším, zdaleka však ne jediným problémem Airbusu je dlouhodobý nedostatek motorů Pratt & Whitney GTF. Jen pro Wizz Air má Airbus odstaveno 40 „kluzáků“. Airbus přesto dokázal dodávat letadla v měsíčním tempu okolo 50 kusů, i když část „kluzáků“ čeká na dodávky motorů. Otázkou zůstává, zda dokáže v následujících měsících akcelerovat na oněch 85 letadel/měsíc. Výkon Airbusu v červenci a srpnu je tradičně nízký.
Dodávky v červnu by...
Více
Podle agentury Bloomberg, která se odvolává na zdroje obeznámené se situací, je Evropská komise blízko dosažení předběžné dohody, jež by ochránila komerční letadla před některými cly, která by mohla být zavedena již od 1. srpna.
Předpokládá se, že v obchodních jednáních mezi EU a USA jsou Airbus a Boeing hlavními kandidáty na využití plánovaných celních výjimek. Přestože se mluví o Airbusu a Boeingu, výjimky by se zřejmě týkaly veškerého obchodu sektoru letecké výroby.
Dohoda má podle očekávání rovněž vytvořit výjimky pro některé automobilky, především německé společnosti jako BMW AG a Mercedes Benz Group AG, které provozují továrny ve Spojených státech, a lihovarnictví.
To, které sektory budou ušetřeny, odráží politickou váhu klíčových členských států a odvětví, která EU považuje za strategicky důležitá, i oblasti, kde mají Spojené státy zájem chránit vlastní výrobce. V případě Airbusu se jedná o kombinaci všech těchto faktorů....
Více